• 20. Yılımız... devamı
  • Münih Barosu Üyeliği devamı
  • 2016 Yılı İzmir İl ve İlçe Adliyelerinde Bilirkişilik Görevi devamı
  • İnternet Sitemiz Yenilendi ! devamı
  • Av. Emel Nişlioğlu, sicile kayıtlı Arabulucu olarak hizmet vermeye başlamıştır. devamı
  • Ofisimiz yeni adresinde faaliyetine başladı... devamı
  • Yeni Borçlar Kanunu, 10 Yıllık Kiracılar ve Kira Artış Oranları devamı
  • İsviçre Hukukçular Birliği (Schweizerischer Juristenverein) devamı
  • Stuttgart Barosu Üyeliği devamı
  • Almanya'dan Tarihi Karar devamı

Miras Hukuku Avukatları - NİŞLİOĞLU Avukatlık Bürosu İzmir

Miras Hukuku, geniş anlamda ölenin malvarlığının akıbetini düzenleyen kurallar bütünü, dar anlamda ise ölüm ile belirli kişilerin edindiği haklar anlamına gelmektedir. Miras, ölen kişinin geride bıraktığı malvarlığıdır, teknik karşılığı terekedir. Ölen kişinin sağlığında sahip olduğu malvarlığı ölümü ile tereke (miras) adını alır. Miras, aynı zamanda terekenin mirasçılara geçişini anlatmak için de kullanılır. Muris, müteveffa mirasbırakan, ölümü ile malvarlığı mirasçılara geçen kişiyi, varis ise mirasçıyı ifade eder. Ölüme bağlı tasarruf vasiyetname ve miras sözleşmesini kapsayan bir üst kavramdır. Ölüme bağlı tasarruf, mirasbırakanın ölümünden sonra geçerli olmasını arzu ettiği münferit hükümlerdir. 

Mirasçılar yasal ya da atanmış mirasçı olabilir. Yasal mirasçılar mirasçılık sıfatını mirasbırakanın iradesinden değil doğrudan kanundan kazanmaktadırlar. Yasal mirasçıların bir kısmı saklı pay sahibi mirasçı olarak kabul edilir. Saklı paylı mirasçıların sahip oldukları yasal miras payının tamamına veyabir kısmına dokunulamaz. Mirasbırakanın saklı pay üzerinde tasarruf etmesi halinde saklı pay sahibi mirasçı tenkis davası açarak saklı payını geri alır. 

Miras Hukuku'nda sıklıkla karşılaşılan davalar veraset ilamı (mirasçılık belgesi) alınması, vasiyetnamenin açılması, vasiyetnamenin iptali davası, tereke davaları, tenkis davaları, mirasın reddi davası, miras sebebiyle istihkak davası, mirasın taksimi ve miras ortaklığının giderilmesi davası ve benzeri davalardır. 

Miras Hukuku, İzmir merkezli ofisimizin ağırlıklı çalışma alanlarından olup avukatlarımız, miras hukuku alanında 15 yılı aşkın bir süredir edindikleri tecrübeyle  miras davalarında müvekkillerine en iyi hizmeti sunmayı hedeflemektedir. Miras hukukuna ilişkin her türlü sorunuzu aşağıdaki iletişim bilgilerimiz üzerinden avukatlarımıza iletebilirsiniz.

Ofis Telefon Numaraları : +90 (232) 368 85 25, +90 (232) 368 54 84
Mobil Ofis Hatlarımız: +90 532 785 54 85, +90 532 769 97 03

E-Posta : [email protected]

Miras Hukuku  »  Avukat Emel NİŞLİOĞLU - Avukat Özcan NİŞLİOĞLU 

 

NİŞLİOĞLU Avukatlık . Rechtsanwälte © 2024 Her Hakkı Saklıdır
Doç. Dr. Bahriye Üçok Bulvarı No:8 Daire:2 Karşıyaka , 35600 İzmir
Tel & Faks: +90 (232) 368 85 25 – 368 54 84
E-Posta: [email protected]
Yasal Uyarı